Szpitalik

Zabytkowa lecznica, współcześnie przystosowana do celów muzealnych. Szpitalik zbudowano w II połowie XVII wieku, a jednym z fundatorów ryglowej konstrukcji był sam król Jan III Sobieski. Z upływem lat budynek stał się również przytułkiem dla ubogich i taką funkcję pełnił aż do końca lat ‘60 XX w.

Od 1970 r. Szpitalik stał się Stacją Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie - 10 lat później przekształconą w Muzeum Ziemi Puckiej. Z czasem główną siedzibę instytucji przeniesiono do Kamienicy Mieszczańskiej, a opisywaną placówkę wzbogacono o położone po sąsiedzku kuźnię oraz dom kowala.

Pierwszą wystawę, prezentującą kaszubską kulturę ludową, w kompleksie Szpitalika otwarto w 1973 r. Etnograficzny charakter głównej ekspozycji pozostaje niezmienny do dziś. W maju 2014 r., po trwających ponad 3 lata pracach i przygotowaniach, udostępniono do zwiedzania zmodernizowany zbiór.

W puckim Szpitaliku dominują zrekonstruowane warsztaty rzemieślnicze - cieśli, stolarza, bednarza, kowala, szewca, krawca i przedstawicieli wielu innych zawodów. Dorobek Kaszubów prezentowany jest również poprzez historię ziołolecznictwa, rozwój medycyny lekarskiej w regionie (tu wyjątkowo istotna jest postać patrona, Floriana Ceynowy), specyfikę tutejszego rybołówstwa czy dzieła sztuki ludowej. Konkretnym przedmiotom towarzyszą zdjęcia i obszerne tablice informacyjne.

Muzeum organizuje również lekcje muzealne, z zasady związane z kaszubską kulturą lub tradycyjnym rzemiosłem artystycznym. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do dzieci. Od czasu do czasu pojawiają się też wystawy czasowe.

Dodaj opinię

Bilety do puckiego Szpitalika:

 • normalne 5 zł
 • ulgowe 4 zł
 • oprowadzanie przez przewodnika +16 zł (za grupkę)
 • wejściówka łączona z Kamienicą Mieszczańską w Pucku +1 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej, mieszczący się w zabytkowej lecznicy z II połowy XVII wieku Tutejsza wystawa od początku - czyli od 1970 roku - koncentruje się na kaszubskiej kulturze ludowej. A ściślej: regionalnych tradycjach, dziełach ludowej sztuki czy powszechnych niegdyś zawodach. W Szpitaliku zrekonstruowano szereg warsztatów rzemieślniczych.

Szpitalik adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szpitalik, zobacz gdzie w Chłapowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szpitalik.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Szpitalik. Redakcja serwisu www.chlapowo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4-5 zł
  Szpitalik cena biletu ulgowego: 4-5 zł
 • 5-6 zł
  Szpitalik cena biletu normalnego: 5-6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szpitalik opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij